در 29 مهر 94 رهبری در تایید مشروط برجام و مصوبات شورایعالی امنیت ملی نامه ای مرقوم فرمودند، با توجه به مفاد این نامه موارد زیر در مورد برجام به ذهن می آید:

  • ضرورت اخذ تضمین‌های قوی و کافی از طرف‌های مقابل در زمینه لغو تحریم های ظالمانه اولین شرط رهبری بود که اجرا نشد و تحریم ها نیز لغو نشدند. بدین ترتیب ایران به تعهداتش عمل کرد ولی طرف مقابل به آن وفادار نبود و تضمینی نیز در دست ایران برای الزام طرف مقابل وجود ندارد.
  • اعلامیه ای مبنی بر برداشته شدن تحریم ها وجود ندارد و تا چند سال صحبت از تعلیق می باشد که این خلاف بند دوم شرایط مذکور توسط رهبری است، عملا فعالیت ایران نقد و لغو تحریم ها نسیه می باشد.
  • گفته شده وضع هر تحریم با بهانه های حقوق بشر و تروریسم در هر سطحی ممنوع می باشد و دولت باید فعالیت برجام را در آن صورت متوقف نماید. این موضوع در مورد تحریم افراد جدید و تمدید تحریم ایسا نادیده گرفته شده است.
  • لطفا دولت قراردادهای مبادله اورانیوم غنی شده را شفاف سازی نماید تا معلوم شود تضمین آن کدامست و پول آن پرداخت شده یا نه و در چه مرحله ای است؟ (بر اساس بند پنجم نامه رهبری)
  • آیا تمام مواردی که در برجام از تحقیق و توسعه تعلیق شده مورد نیاز کشور نیست و اگر مورد نیاز کشور باشد مخالف بند ششم و هفتم نامه ی رهبری است.

در انتها اشاره شده که رفع تحریم ها از جهت رفع ظلم و احقاق حقوق ملت کار لازمیست ولی گشایش اقتصادی با جدیت در اقتصاد مقاومتی و جدیت در تولید ملی حاصل می شود و نباید پس از تحریم واردات بی رویه بالا رود به خصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا جداً پرهیز شود.

0
0
0
s2sdefault